2023 kum fırtınasıydı, 2024 yalancı güneş!

Forum Tanrısı

Administrator
Yönetici
Yüksek enflasyon, TL’nin kur karşısında yüksek değer kaybı, faiz politikası, bütçe açığı derken 2023’ün ekonomi defterini kapattık. Bir iş insanı olarak bana 2023’ün mali yönden neye benzediğini sorsalar; ‘Kum fırtınası’ derdim. Bütün bir yıl boyunca göz gözü görmedi. Sıfırın altına inen görüş mesafesinde, geçmiş tecrübelerimizi de unutturacak cinsten olaylar yaşandı. Yapabildiğimiz tek şey temkinli davranmaktı. Ürün alırken bin kere, ürün satarken on bin kere düşünmek durumunda kaldık. *** 2023’ten hiçbir ders de çıkaramadık üstelik. Çünkü anlayamadık! Her şey o kadar hızlı ve yıkıcıydı ki, savrulmamak- ayakta durabilmek için var gücümüzle işimize, elimizde ne varsa ona tutunduk. *** Gelelim 2024’e… İlk 15 gününü bitirdik bile. 2024 ekonomisine de bir isim takacak olsam bu ‘YALANCI GÜNEŞ’ olurdu. Nedir bu yalancı güneş; Atmosferde asılı halde bulunan küçük buz kristalleri üzerine ışığın yansımasıyla sanki gökyüzünde 3 güneş varmış gibi görünmesi olayı. *** 2024 ile ilgili birçok beklenti söz konusu. Mali disiplinin sürdürülmesi, enflasyonun kontrol altında tutulması, döviz kuru istikrarının korunması… İş insanları olarak yüzümüzü göğe döndük, bu 3 başlıkta yaşanacak gelişmeleri bekliyoruz. Tıpkı yalancı güneş olayındaki gibi. Oysa ki yapısal reformlara odaklanmalıyız! *** Mehmet Şimşek’in yeniden ekonomi yönetiminin başına getirilmesiyle heyecanlanmıştık. Geçmiş dönemde kendisinin hazırladığı ve başarılı sonuçlar veren Orta Vadeli Program’ları beklemeye başlamıştık. Nitekim 2023-2025 Orta Vadeli Program uygulanmaya başladı. Sürecin en başından bu yana, bu planın ‘yol göstericiliği’ noktasında soru işaretlerim vardı. Daha etkili ve net kararlar alınmasını bekliyordum. Nitekim Bakan Şimşek de benimle aynı fikirde olmuş olacak ki, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda, yapısal reformlara dikkat çekti. Şimşek konuşmasında ayrıca, toplumun tüm kesimlerinin Orta Vadeli Programı desteklemesi gerektiğini, programın ancak o şekilde başarılı olabileceğini söyledi. *** Yapısal reform, yapısal reform diyoruz? Peki tam olarak ne bekliyoruz? Finans sistemi yeniden gözden geçirilmeli; paradan para kazanma dönemine son verilmeli, üretime kıymet verilmeli, İş insanlarının finansa erişiminin önündeki zahmet ve maliyetler azaltılmalı Mesleki eğitimde yapısal değişiklikler yapılmalı, nitelikli ara eleman yetiştirilmesine ağırlık verilmeli ve beceri odaklı eğitim programları müfredata eklenmeli, Teknolojik dönüşümü ve inovasyonu teşvik eden politikalar geliştirilmeli, Dış ticaret kolaylaştırılmalı, serbest ticaret anlaşmalarının sayısı artırılmalı, *** Aksi halde gökyüzünde 3 güneş birden ararsak, görmemiz gereken noktaya odaklanamayız. Saygılarımla,