Aydın Ayaydın ne der? Osman Gürün ne yapıyor?

Forum Tanrısı

Administrator
Yönetici
AYDIN AYAYDIN NE DER? Dünkü yazımda “Aydın Ayaydın ne der?” şeklinde bir ara başlık vardı... Ben yazılarımı yazar yazmaz okumayı pek sevmem. Ancak hukuksal açıdan “Başıma bir iş (!) gelir” kaygısıyla genellikle hukukçu değil, mühendis olan Ahmet Tan Karaosmanoğlu’na okutur sonra gazeteye gönderirim. Her seferinde redakteyi yapan Kadir Tamer ile dizgicimiz Şenol Yağlı’yı “Aman harf hatalarına dikkat” diye uyarırım. Çünkü klavye azizliğine çok uğrarız. Yazım gece 00.00 da Hamle’de sayfaya düştüğünde ilk okuyanlardan biri olurum. Her seferinde hatalarımı görür gerilirim. İnternet ortamında düzeltme yoluna gideriz de yazılanlar gazetede öyle gider... Bizimki her gün hamile kalıp doğmak gibi bir şey. Yazım internette sayfaya düştüğünde ve gazete okurun eline geçtiğinde doğum gerçekleşmiş olur. Telefon ve ziyaretçi trafiği yoğunluğunun olduğu anlar çok gerilimli olduğum anlardır. Dizgici en geç saat 16.00 da yazımı bekler... Önceki gün oldukça gerilimliydi. Saat 10.00 da başladığım yazımı gerilimin zirvesinde saat 17.00 gibi bitirebildim. Vatandaş Ahmet’e de baktırmadım... “Aydın Ayaydın yarın Üniversite’de ne söyleyecek?” başlıklı yazıma gece sayfaya düşünce baktığımda “Aydın Ayaydın ne der?” diyen ara başlığın altında başlığa dair bir şey yazmadığımı gördüm. O başlıktan önce Büyükşehir Belediyesi’nin “Kent Park”ı “Kent Market”e dönüştürme projesinin tuhaf ihalesinden söz etmiştim, ara başlığın altında da Aydın Ayaydın’a seslenecektim, ama yazı almış başını gitmiş... xx xx xx Bugün Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 14.00 de önce AK Parti il, ilçe yönetim kurulları ile kadın ve gençlik kolları yönetimleri, belediye başkanları ve meclis üyeleri, mahalle başkanları, eski il, ilçe teşkilat yöneticileriyle gerçekleştirilecek olan İl Danışma Kurulu toplantısının ardından üniversitenin VİP Salonunda Muğla Basını ile bir araya gelecek olan Büyükşehir Adayı Aydın Ayaydın’a “Aydın Ayaydın ne der?” başlığı altında şu soruyu soracaktım: “Menteşe ilçesinin Menteşe Evleri Semtinde Büyükşehir Belediyesi tarafından semt sakinlerine bile sormadan Kent Parkları yerine ‘Kent Market’ için inşaata başlandı. Seçilmeniz halide bu uygulama için ne yaparsınız? Bu iş için yapılan ihale ile ilgili ne düşünürsünüz?” Yeri gelmişken belirteyim, 11 Ocak Perşembe günü yayınlanan “Aydın Ayaydın'ın brifinge ihtiyacı var ama Osman Gürün'den değil!” başlıklı yazımın altına yapılan yorumlarda Muğla’dan Metin Arıcı “Konya, Rize, Mardin derken bir sonraki seçim için sırada Suriye doğumlu bir aday mı var? Ne bahtsız bir memleketiz Ya Hu.” derken, Marmaris’ten eski ANAP İlçe Başkanlarından İzzet Ünsal da “Efem merhabalar. Şeker Bank, Emlak Bank, Rekabet Kurulu, DYP, ANAP, AKP görevleri... Bu güne kadar yaptıkları bir eseri söylesinler, sayın Ayaydın’a inanalım.” demiş. Elçiye zeval olmaz. Sayın Aydın Ayaydın belki bu gün bu yorumlara da açıklık getirir... xx xx xx VATANDAŞ AHMET’TEN OSMAN GÜRÜN’E ÇAĞRI Deştin mücadelesinde yer alan Bayırlılardan Bekir Kaymak önceki gün, yarın Menteşe Evleri’nin yerel yöneticiler tarafından yok sayılan Kent Parkı’nın Amfi Tiyatrosunda yarın saat 13.00 de yapılacak forum ile ilgili bir paylaşımda bulundu. O paylaşımın altına yorum yapan bizim Vatandaş Ahmet (Tan Karaosmanoğlı) adını vermeden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü foruma çağırmış. Gelir mi? Yanıt vermeme gerek yok sanırım... Çağrısında “Dürüst ve şeffaf olan Belediye başkanı bu foruma katılır.” diyen Karaosmanoğlu şu ifadelerde bulunmuş: “Adam, ... Önceden de birçok konuda ilk önce itiraz ettiler, sonra takdir ettiler demiş?Hadi oradan itiraz edilen neyin takdir edildi sonradan? Adam, ....Yeşil alana inşaat yapacak birimiyim demiş.?Hadi oradan dalgamı geçiyorsun? Yeşil alana inşaat yapamazsın zaten. İlk önce yeşil alandan 2018 de çıkarıp şimdi (!!) yapıyorsun. Adam, ... Buraya Market yapılsın diye telefonla arandım diyor?Hadi oradan sen kimin telefonunu açtın da talepleri yerine getirdin? Seni ancak kiraya vereceğin market aramıştır ve bu talebini yerine getirmeye çalışıyorsundur.? Bütün bunlar söylerken yüzün bile kızarmamış. 2,5 aylık başkanlık ömrün var. And olsun ki bu binayı bitirsen de yıktıracağız. Bu binayı apar topar 3 Milyon TL fazlaya ihale etmenin bedelini soracağız.” Böyle bir durumda Aydın Ayaydın ne yapardı acaba? xx xx xx “BİTTİKTEN SONRA HERKES ‘İYİ OLMUŞ’ DİYECEK” Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nun yorumunu okuyunca Osman Gürün nerede, neden, ne demiş diye merak ettim. Google amcada Esma Turan’ın “Osman Gürün’den Kent Market açıklaması: Bittikten sonra herkes ‘iyi olmuş’ diyecek” başlıklı haberine rastladım. Şöyle; “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe ilçesinde yapımına başlanan ve bölge halkının tepkisine neden olan Kent Market projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gürün, ‘Bittikten 6 ay sonra herkes ‘İyi olmuş arkadaş biz hayır dedik ama’ diyecek. Ben bunu çok yaşadım. Reddedenler sonra takdir ettiler. Burada mevzuata aykırı hiçbir şey yok’ dedi. Geçtiğimiz hafta, toplanma alanı ve Kent Park olarak kullanılan yere market yapılmasına tepki gösteren bölge halkı, Menteşe Kent Konseyi’nin çağrısı ile inşaat alanında toplanarak, belediyeyi protesto etmişti. Menteşe Kent Konseyi Başkanı Nuran Aldan burada, ‘Kent Park, başta çocuklar olmak üzere bölgede yaşayan hemşehrilerimiz bakımından vazgeçilmez bir dinlenme, oyun ve sosyalleşme alanı niteliğindedir. Bu yönüyle aktarılan çalışmanın kamu yararı gözetmekten uzak olduğu da ortadadır. Kamu yararı gözetilmek isteniyorsa Market yerine parkın içinde yapılacak bu alanın çocuk bakım evi, kreş gibi ailelere nefes aldıracak çocukların sosyalleşeceği bir alana dönüştürülmesi düşünülebilir’ açıklamasını yapmıştı.” xx xx xx BU BENİM TANIDIĞIM OSMAN GÜRÜN DEĞİL... Osman Gürün bu absürd ve beni benden alan açıklamayı Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde yapılan Ocak Ayı Olağan Meclis toplantısında yapmış. Başkan Gürün, ‘Kent Market’e ilişkin vatandaşlardan telefon aldığını iddia ettiği konuşmasında şu ifadelerde bulunmuş: “Bu alanın tümü bin 300 metrekare. 1300 metrekarenin 500 metrelik arka kısmında yani yürüyüş kısmına hitap eden arka kısmında tuvaletler var. O tamamen bu tesisten dışarıya çalışacak. Araç park yerleri var, çim parke dediğimiz parkeler ile olacak. Orada görünen kısmın kalan kısmı yani orada o alanın içinde imara eklemeyeceğimiz kısımların hepsi, yeşil alan. Bakın ben bu kadar yıllık tecrübeden insanları tanıyorsam, yapıldıktan 6 ay sonra ben orada olmayacağım, hepiniz gideceksiniz. Bittikten 6 ay sonra herkes ‘İyi olmuş arkadaş biz hayır dedik ama’ diyecek. Ben bunu çok yaşadım. Reddedenler sonra takdir ettiler. Burada mevzuata aykırı hiçbir şey yok. Planımız zaten burada bir alışveriş merkezi olmasını gerektiriyordu ki ticari alan. Ben bunun yerini satıp yaptırabilirdim ama şu anda kendi imkanlarım ile yapabilecek durumdayım. Orası yapıp bitirilecek. Kalan alanı 500 metre, yüksekliği 4,5 metre. 4 katlı apartman büyüklüğünde falan değil. Hayır diyenlerin sesi çok çıkıyor. Bu imzası olan ve diğer ‘Niye oldu bu’ diyenler var. Bana telefon ederek de ‘iyi olmuş yapalım’ diyenler de var.” xx xx xx HAKLI OLANLARIN SESİ NEDEN ÇOK ÇIKIYOR? Başkan Gürün “Hayır diyenlerin sesi çok çıkıyor.” diyor. Hayır diyenlerin sesi haklı oldukları için fazla çıkıyor olabilir mi? Marmaris İçmeler’de de Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın bir projesine de böyle sesi çok çıkanlar karşı çıkmıştı. Başkan Oktay’da referanduma başvurmuştu. Oylamadan “Hayır” çıkmış ve Başkan Oktay projeden vazgeçmişti. Mehmet Oktay bugünlerde Marmaris Belediye Başkanlığı için yeni bir bina yaptırıyor ve nedense bunun için referanduma başvurmuyor, ama Osman Gürün bu Kent Park’ın Kent Market’e dönüşümü ile ilgili neden referandum yapmıyor merak ediyorum. Madem telefon edenler var, buyurun referandum yapın. Veya yarın foruma gelin ve orada bir oylama gerçekleştirin... “Bittikten 6 ay sonra herkes ‘İyi olmuş arkadaş biz hayır dedik ama’ diyecek.” miş... Vay be... Biz bu gazeteciliği zaten öylesine yapıyoruz... Kentsel SİT Alanının göbeğine bıçak saplar gibi dikilen Katlı Otopark yapılalı 6 ay değil, 6 yılı da geçti... Prestij Cadde diye Recai Güreli ve Cumhuriyet Caddelerinin kaldırımlarına yaptığınız ve kısa zamanda kırılan, yerinden oynayan zemin döşemesinden, Uğur Mumcu Bulvarı’nda hala nasıl kullanılacağı bile bilinmeyen ve Muğla Mimarisine aykırı yapı için kaç kişi “İyi oldu” diyor, bir anket yapsanız da öğrensek... Neredeyse unutuyordum, Menteşe Terminali’nden ve Muğlalıya “meydan” diye yutturduğunuz “Kent Meydanı”ndan kaç kişi memnun? Siz memnun musunuz? Yoksa siz Muğlalı ile dalga geçiyorsunuz da biz farkında mı değiliz... ----------------- GÜNÜN SÖZÜ: 21. yüzyılın insanının en büyük yanılgısı, faşizmin tekrar Nazi üniformasıyla geleceğini sanmasıdır.--Umberto Eco