Bunlar hem çimento hem beton severmiş meğer...

Forum Tanrısı

Administrator
Yönetici
Hani “Dün bir bugün iki” derler ya, “4 Aralık Perşembe bir, 5 Aralık Cuma iki”... Geçen hafta Perşembe günü sosyal medya hesabımdan şu paylaşımı yapmıştım: “ Belediye başkan adayları nedense söylemlerine ‘Belediyeyi halkla beraber yöneteceğiz’ diye başlarlar. Belki de öyle yönetilmediklerindendir... Şu günlerde aday adayları da öyle diyorlar... Tabii Menteşe Belediyesinin çimentosever Başkanı Bahattin Gümüş de seçilirken öyle demişti... Ama çimentoculara ruhsat verdiğinde bırakın halkı, Meclis Üyelerinin bile haberleri olmamıştı... Gerçi onlarda haberleri olduğunda hiç bir şey yapmamışlardı...” Perşembe günü akşam saatlerinde önce TİP Menteşe İlçe Başkanlığı’nın basına “İnşaat İçin Parktaki Ağaçlar Söküldü” diye yansıyan açıklaması, sonra Muğla’nın “Vatandaş Ahmeti” Tan Karaosmanoğlu’nun “Muğla'da Bir Büyükşehir Katliamı Daha” başlıklı sosyal medya paylaşımı gelirken, ben de en son “Bu sefer Bahattin Gümüş değil, Osman Gürün...” üst başlığı ile “İKİNCİ “ÇİMENTO RUHSATI” VAKASI MI?” başlıklı paylaşımda bulundum... Tepki değil infial uyandırdı... İl merkezi Menteşe’nin Menteşe semti sakinleri zaten ayakta... xx xx xx Evet “4 Aralık Perşembe bir, 5 Aralık Cuma iki”... Doğrusu ben Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün giderayak hem de yerel seçime 3 aydan daha az bir zaman kala “çevre suçu” olarak nitelenmesi mümkün, “sermaye yanlısı” bir projeyi uygulamaya koydu! Beni kaçıncı oldu artık saymıyorum, bir kere daha hüsrana uğrattı... 80’lerde, 90’larda “Büyükşehirlerde sinemalar, tiyatrolar katlı otopark, yeşil alanlar AVM oluyor” diye duyar, Muğla’da halimize şükrederdik. Katlı otoparklarla, AVM’lerle tanışmamız için hala “büyük bir köy” olmamıza rağmen “büyükşehir statüsüne” bile geçmeden Osman Gürün sayesinde başka etkinliklerinde yapılabildiği Türkiye’de sahne önünde “orkestra çukuru” olan birkaç kültür-sanat mekanından biri iken yanan sinemamızın yerinde katlı otoparkla tanışırken, şimdi de yeşil alanlarda süper marketlere tanıklık ediyoruz. Şaşkınım... Muğla Muğla olmaktan ve zıvanadan çıkıyor... Umudumuz yerel seçimlerde ama... xx xx xx Evet, geçen Perşembe ben o “Belediyeyi halkla beraber yöneteceğiz” söylemine dair paylaşımı yaparken, ertesi gün bırakın “halkımıza” sormayı, Menteşe semti sakinlerine bile sormadan “Kent Parkı ve Toplantı Alanı”nda uygulamaya konulan AVM binası projesi ile karşı karşıya kaldık. Yine de Osman Gürün’ün günahını almayalım, belki de CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun’un da daire sahibi olduğu Menteşe semti sakinleri AVM istemiş olabilir...! “Bu sefer Bahattin Gümüş değil, Osman Gürün...” üst başlığı ile “İKİNCİ ‘ÇİMENTO RUHSATI’ VAKASI MI?” başlığını taşıyan paylaşımda şu ifadelerde bulundum: “Muğla İl Merkezi’nde, Menteşe ilçesi girişindeki Menteşe Evleri Semti’nde yer alan ‘Kent Parkı ve Toplanma Alanı’nın içinde, mahalle sakinlerinin bilgisi olmaksızın iş yeri amaçlı inşaat faaliyetlerine başladığı ve parktaki ağaçların bazılarının bu amaçla yerlerinden söküldüğü görüldü. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin planlaması sonucu burada inşa edilecek ‘hizmet binasının’ ünlü süper marketlerden birisine kiralanacağı öne sürüldü... Parkta bir ‘tabela’ da çakılmadan başlayan inşaat üzerine semt sakinleri ile birlikte TİP Menteşe İlçe Başkanlığı ve Vatandaş Ahmet (Tan Karaosmanoğlu) ayağa kalktı. Anlaşılan bunlar Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nun bağımsız aday olması için ellerinden geleni yapmaya devam edecekler...” xx xx xx Ahmet Tan Karaosmanoğlu, Muğla’nın Vatandaş Ahmet’i olarak Perşembe günü saat 18.52 de “Muğla da bir Büyükşehir Katliamı daha” başlıklı paylaşımında, söz konusu parkta başlatılan inşaat faaliyeti ile ilgili “Sakın Birilerine kiraya vermek için bina yapıyor olmasınlar???” diye sormakla da kalmayıp, “Büyükşehir Belediye Başkanı giderayak bu işi de yaptı ya helal olsun.” derken, “Bence Büyükşehir Meclis Üyesi de olan ve şu anda Menteşe Belediyesi Başkanı aday adayları arasında bulunan Sayın Hakan Ünsal ve Sayın Gonca Köksal bu konudaki düşüncelerini basın yoluyla halka duyursunlar.” çağrısı yaptı. Tabii Vatandaş Ahmet paylaşımında “Büyükşehir Belediye Başkanlığı derhal açıklama yapmalı, yapılacak olan bu binanın hangi amaçla kullanılacağını ve projenin bütünü üstünde İdari Yerleşimi göstermelidir.” ifadesine de yer verdi. Bir meclis üyesinin sözlerine dayanarak da “Ve bu alanın Belediye Hizmet Alanı olarak hangi tarihte İmar Planına işlendiğini ve hangi Encümen Kararı ile ne zaman ihale edildiğini duyarlı Meclis Üyeleri olarak halka arz etsinler.” dedi. Menteşe Belediye Başkanı adaylığına soyunan Meclis Üyeleri nasıl bir açıklamada bulunurlar, halkımız ve biz merakla beklerken aynı gün saat 19.50 de Muğla Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından şu açıklama yapıldı: “Menteşe Kent Park içerisinde yapılacak olan Kent Marketimizin çalışmalarına başladık. 510 m2 taban alanı ve 1020 m2 inşaat alanına sahip olan projemiz kapsamında büyük market alışveriş alanı, depolar, otopark, sanal market alanı, servis girişi, wc’ler, soyunma odaları gibi birçok farklı alan inşa edilecektir. Kısa sürede hizmete sunacağımız Kent Marketimiz bölgemize hayırlı olsun.” Neden, AK Parti’de siyaset yapanların “Muğla’mıza hayırlı olsun” dediği gibi bir ifade kullanmamışlar anlayamadım... xx xx xx Bu arada Türkiye İşçi Partisi (TİP) Menteşe İlçe Başkanlığından yapılan “Giderayak Alelacele Yapılan Bu Proje Derhal Durdurulmalı” çağrısı yapılan açıklamada da “Kent sakinlerine danışmak bir yana, herhangi bir bilgilendirme bile yapmadan inşaata başlanmasını ve halka ait alanlarda halka rağmen tasarrufta bulunma cüretini şiddetle kınıyor, kabul edilemez buluyoruz. Mahalle sakinleriyle birlikte, kent hakkımızı, kent üzerinde söz söyleme hakkımızı sonuna kadar savunacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.” denilerek şu ifadelere yer verildi: “Mahalle sakinlerinin sıklıkla kullandığı, çocukların oyun alanı ve deprem toplanma alanı olarak tahsis edilmiş bir alanın iş yeri amaçlı imara açılmış olması kabul edilemez. Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyunun ve mahalle sakinlerinin bilgisi dışında, ‘giderayak’ alelacele yapılan bu proje derhal durdurulmalı, parktaki iş makineleri ve kamyonlar alandan çekilmelidir.” Sanıyorum CHP kurmayları önümüzdeki seçimde de sosyal demokratların tıpış tıpış sandığa gideceklerini sanıyorlar. Hele bir de Büyükşehre Nurettin Demir, Süleyman Girgin ve Muhammet Tokat gibi bir aday gösterinde sosyal demokrat seçmenin tıpış tıpış gittiği sandıktan nasıl bir sonuç çıkıyor görün... Hadi sosyal demokratlar yine sineye çekip, tıpış tıpış sandığa gidip oylarını verdiler diyelim, Menteşe Semti sakinlerinin ve özellikle sosyalistlerin oylarını nasıl alacaklar çok merak ediyorum... xx xx xx Bizim Vatandaş Ahmet, Muğla Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından yapılan açıklama üzerine Geçen Cuma günü saat 20.31’de yaptığı paylaşımda da şu değerlendirmeyi yaptı: “Gelinen nokta da; Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin bile haberi olmadan Ticari Alan yaratılmış.?? Kaldı ki bu meclis üyesi arkadaşlar Menteşe Belediye Başkanlığı aday adayı durumundalar. Peki Bahattin başkan nerede???? Büyükşehir açıklama ve reklam yapmış??” Ah Ahmet’im benim ah... Bahattin Gümüş “halkımıza” ve kimseciklere sormadan çimentoculara yapı ruhsatı verirken Osman Gürün neredeyse, Karamehmet Mahallesi’nin güzide semti Menteşe’nin “Kent Parkı ve Toplanma Alanı” bir “Ticari Alana” dönüşürken de Bahattin Gümüş orada olmuş olamaz mı? xx xx xx Evet bunlarda; hadi Muğla Belediye Başkanlığını saymayalım, Osman Gürün Büyükşehir Başkanlığı’na, Bahattin Gümüş de Menteşe Belediye Başkanlığı’na gelirken “Belediyeyi halkla beraber yöneteceğiz” demişlerdi... Artık Osman Gürün “yokum” demiş bulundu, Bahattin Gümüş yine yeniden ve aday adayları da koro halinde “Belediyeyi halkla beraber yöneteceğiz” diyorlar... Allah bu halka döğümlük versin... ---------------- --------------- GÜNÜN SÖZÜ: Yarınlar yorgun ve bezgin kimselere değil, rahatını terk edebilen gayretli insanlara aittir. --Marcus Tullius Cicero