İlginç bir seçim bizleri bekliyor!

Forum Tanrısı

Administrator
Yönetici
Değerli okurlar, yerel seçime adım adım ilerliyoruz. Siyasi partiler adaylarını birer birer açıklamaya başladı. İsimler açıklandıkça rekabetin oldukça kızışacağını, seçimlerin kazanan taraf için ufak bir farkla olacağına dair izlenimler ediniyorum. Örneğin hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir şekilde TKP’nin Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı adayı oldu. Tüm bunlar devam ederken ilçemiz Gebze’de de CHP’liler tarafından istenen ancak belirsizliğini koruyan Kocaeli Milletvekili Nail Çiler’in adı çıktı. İstanbul için de kıyasıya bir mücadele olacağını söylersek yanılmış olmayız herhalde. Sıra Ankara’nın adayında genel seçimler sonrası yaşanacak ilk seçim olması dolayısıyla çıkan isimlerin ne kadar oy alacağını ezbere konuşmak mümkün olmayacak. Ancak özellikle büyükşehirlerde büyük bir mücadelenin olacağı su götürmez bir gerçek. Bu süreçte seçmen olarak bizler doğru adayı bulmalı ve ilçemiz, ilimiz için karar vermeliyiz. Unutmayalım ki bu bir yerel seçim ülke yönetimini değil, yaşadığımız bölgenin yönetimini seçeceğiz. O yüzden seçmene düşen en büyük görev olan, doğru adayı bulma vazifemizi bilinçli bir şekilde yerine getirmeliyiz. Oldukça ilginç bir seçimin bizi beklediği aşikâr ancak burada önemli olan gerginlik ve agresiflikten olabildiğince uzak durabilmektir. Adaylar bu kıyasıya mücadelede birbirlerine yüklenecek kazanmak için yöntemler arayacaktır. Burada seçmen olarak bizlere siyasetin siyasetçilerin işi olduğunu bilerek hareket etmek düşüyor. Farklı fikirdeki arkadaşlarımızı, dostlarımızı, aile üyelerimizi kırmadan, gücendirmeden demokrasinin gereğini yerine getirmeliyiz. Bu millet tüm farklılıkları sayesinde bu kültürel zenginliği elde edebildi. O yüzden ne olursa olsun ayrıştırmaya sebep olabilecek olaylara karşı oldukça sakin ve bilinçli olunması gerekiyor. Keza siyasilere de bu konuda çok iş düşüyor. Vatandaşların hassasiyetlerine dokunabilecek ve onları kışkırtabilecek söylem ve davranışlardan sakınılmasında fayda var. Hele ki son derece gergin bir seçim dönemini geride bırakmışken buna oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Çok değil bir yıl öncesine dönelim. Özellikle muhalefet tarafında seçimin hayat memat meselesi olduğuna yönelik bir bilinç aşılanmış ve seçim sonrasında seçmen derin bir üzüntüye kapılmıştı. Gel gelelim aradan geçen bir yılda aslında öyle olmadığı ve demokrasinin düzgün bir şekilde işlediği görülmüş oldu. O yüzden parti ve taraf ayırt etmeksizin söylemek gerekiyor ki ayrıştırma belki seçim kazandırabilir ancak topluma çok büyük şeyler kaybettirir. Seçmenin bana sorarsanız bakış açısı şu olmalı; İstediğiniz aday kazanamadı mı? Bir sonraki seçim değiştirirsiniz. Bırakın bu gerginliği siz değil, siyasiler yaşasın. Kim kazanırsa kazansın memlekete hayırlı olsun.Velhasıl kelam, seçimler gelir, seçimler gider. Asıl olan vatanın bölünmez bütünlüğü, milletimizin kardeşçe, huzur içerisinde yaşamasıdır. 31 Mart yerel seçimlerinin de bu bilinç ve şiarlar geçmesini, toplumumuzun ayrışmadan kardeşçe sandığa giderek gündelik hayatına devam edebilmesini temenni ediyorum.