Muğla’da zihinsel engelli bireylerden çorba ikramı

Forum Tanrısı

Administrator
Yönetici
Muğla’nın Menteşe İlçesindeki Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde hafif ve orta düzeydeki zihinsel engelli bireyler, “Kahvaltı ve Çorba Hazırlama Kurs Sonu” etkinliğinde yaptıkları çorbaları davetlilere ikram etti. Muğla’nın Menteşe İlçesindeki Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde hafif ve orta düzeydeki zihinsel engelli bireyler, “Kahvaltı ve Çorba Hazırlama Kurs Sonu” etkinliğinde yaptıkları çorbaları davetlilere ikram etti. Kahvaltı etkinliğine, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kömürcü, Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetin Özlü, Menteşe Halk Eğitim Müdürü Muzaffer Kanat, hocalar ve engelli bireylerin aileleri katıldı. Muğla Zihinsel Engelliler Derneği ve Menteşe Halk Eğitim Merkezi ortaklığında 27 Nisan’da hafif ve orta düzeydeki zihinsel engellilere kahvaltı ve çorba hazırlama eğitimi verildi. Engelli bireyler düzenlenen kurs sonu etkinliğinde kendi yaptıkları çorbaları davetlilere ikram ettiler. Etkinlikte konuşan Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetin Özlü, “Kursumuzun amacı hafif ve orta düzeydeki zihinsel engelli bireylerin en azından kendi hayatlarını idare edebilir duruma gelebilmeleri için bu tür kursları açıyoruz. Halk Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler içerisinde kursun açılmasında bize çok yardımcı oldular. Ayrıca Turizm Meslek Lisesi’ni kullanmamızda yardımcı olan okul müdürü Nuri beye teşekkürlerimi sunuyorum. Böyle kurslar açmaya devam edeceğiz. Zihinsel yetersizliği olan bireylerin kendi kendine hayatlarını idame ettirmeleri gerekiyor. Biz de böyle kurslar açarak vatandaşlarımıza destek oluyoruz” dedi. 143 saatlik kursKursların devam edeceğini ve engelli bireylere faydalı kurslar olduğunu belirten Menteşe Halk Eğitim Müdürü Muzaffer Kanat, “Hafif düzeyde zihinsel engelli bireyler çorba kursumuzu 27 Nisan’da başladık. 143 saat süren programımıza 7 öğrencimiz katıldı. Çocuklarımız bu çorbaları ve kahvaltıları hazırlarken el becerileri de kazanıyorlar. Hayatın içinde olmalarını sağlıyor. Tek başlarına bir birey olarak hayatlarını idame ettirmek için çok büyük bir fayda sağlayan kurs. Bugün buradaki tüm ikramları da kursiyer öğrencilerimiz hazırladı. 27 Temmuz’da da kursumuz sonra erecek” diye konuştu. Programın ardından kursa katılan öğrencilere protokol tarafından kurs bitirme sertifikaları takdim edildi.