Şair İbrahim Ergin Programı

Forum Tanrısı

Administrator
Yönetici
Geçtiğimiz Cuma (12 Ocak 2024) akşamüstü Muğla-Menteşe güzel ve şiir dolu bir faaliyete sahne oldu. Kış soğuğunun burnunu gösterdiği bu günlerde içimizi ısıtan bir şiir programındaydık. Hem de Muğlalı bir şairin, İbrahim Ergin için düzenlenen şiir programındaydık. İbrahim Ergin’i 1994 yılının Mayıs veya Haziran ayında tanıdım. Yani Muğla’ya geldikten bir-iki ay sonra… Gene Konakaltı’nda bir şiir akşamı vardı… (Şimdi Nikah Salonu olarak kullanılan o sımsıcak salonda okundu şiirler. Oldum olası o salonu sevmişimdir. Ahşabı, camları, perdeleri… Güzel salondur...) 10 kadar şair şiirlerini okumuşlardı. O akşamdan aklımda kalan İbrahim Ergin olmuştu… Çünkü şiirleri ve okuma şekli dikkatimi çekmişti. Haaa!... Bir de Yükselecek Demirel rahmetli kalmıştı o şiir akşamından aklımda… İbrahim Ergin’i daha sonra devrim gazetesindeki yazılarından takip ettim. Geçenlerde gerçekleşen imza gününde İbrahim bey, bir yazı polemiğimizden söz etti. Vallahi unutmuşum… Yazıları ve şiirlerini okurdum arada… Fikrî farklılıklarımız vardır ama Yunus Emre’nin “Aşık gelicek cümle eksiklikler biter” dediği gibi “Şiir gelicek cümle farklılıklar gider” hesabı, İbrahim beyi daha çok şiir merkezli takip ettim. Şiir ve hikâye dünyasının tam da merkezinde bir insandı. İlk kitabı Eksik Koşu 1964’te Elif Kitabevi tarafından yayınlanmış. Karda Leke Var adlı kitabını da Etki yayınları 2005’te yayınlamış. Son kitabı olan Aşkın Bana İhtiyacı Var’ı ise Menteşe Belediyesi 2023’te yayınlamış. İbrahim Ergin 1938 Yerkesik doğumlu. Tahsil fırsatını geç yakalayanlardan ve 6-7 sene öğretmenlik yapıp hayatına yeni bir yön veren bir kişi. Benim tanıdığım yönü, şairlik ve gazeteciliği. Bu yıl 86 yaşında İbrahim Ergin. Geçen Cuma İbrahim Ergin telefonla aradı ve “Arkadaşlar benim için ‘Biz bu dünyadan gider olduk’ toplantısı düzenlemişler. Saat 17’de Konakaltı Salonunda. Okuyan, yazanların, elinde kalem olanların gelmesinde fayda var diye haber veriyorum size. Gelirseniz beni mutlu edersiniz.” dedi. İşlerimi ayarlayıp saat 17:00’de salona vardım. Açılış konuşmalarını Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Tazelenme Üniversitesi Koordinatörü Prof. Dr. Muammer Tuna, İbrahim Ergin’in kadim arkadaşı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, MUSANDER başkanı Sadettin Özbek yaptı. Her konuşmacı, Muğla için bir değer olan İbrahim Erginle ilgili şitayişkâr cümleler kurdular. Tabbiidir ki salonda protokol koltukları vardı ama İbrahim Ergin, en arka sırada oturdu. Protokol adamı değildi ve mütevazı bir hayat anlayışı vardı. Salonda da tevazuunu gösterdi. İbrahim Ergin’in kısa bir hayat hikâyesi slaytlar eşliğinde anlatıldı ve şiirlerinden örneklere geçildi. Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Yağmur Aybedis, Serkan Kağan Ünalan, Talha Arıcan, Nilay Baş gibi öğrencilerle beraber Sadettin Özbek, Nabide Kılınç, Suzan Tuna, Zeliha Afyonlu, Mahmut Ünal, Hayriye Ünal, Nail Ongun, Deniz Ekici, Begüm Serdar, Safinaz Ercan gibi İbrahim Ergin hayranları da birer şiir okudular. (İsimlerini yazamadıklarım kusura bakmasın; hepsini not alamadım.) Seçilen şiirler güzeldi… İbrahim Ergin’in lirik yönünü vurgulayan şiirlerden seçilmiş şiirlerin okunması isabet olmuş. Onun şiirlerinde, arkeolojik, mitoloji, tabiat, insan ve vatan sevgisi bir arada. Bunların hepsi pastoral ve lirik bir tavırla verilince, tadına doyulmuyor elbette. Programın sonunda İbrahim Ergin, torunu ile beraber çıktı ve torunu annesine yazılan şiiri çok duygusal bir şekilde okudu. İbrahim Ergin de düz cümlelerle hayatını anlatmak yerine epik bir şiirle kendi hayatını ve anasının türün trajedisini dile getirdi. Şehirlerin kendi değerlerinin farkında olması ve arada herkese hatırlatması iyi olur. Menteşe Belediyesi, Tazelenme Üniversitesi ve MUSANDER, geçtiğimiz Cuma, bu güzel ve kıymetbilir hatırlatmayı yaptı. Kendilerine müteşekkiriz.