Sen hiç çocuk oldun mu Osman Gürün?

Forum Tanrısı

Administrator
Yönetici
Dünkü yazımda da vurguladım, 14 Ocak Pazar günü bizim Hamle’nin bulunduğu Menteşe’nin Şeyh Mahallesi’nde elektrikler kesikti. O yüzden, dünkü gazete o gün Menteşe Evleri semtinde yapılan forumdan önce 13 Ocak Cumartesi günü basıldı. Muğla’daki demokrasi güçleri ve yaşam savunucuları ile Menteşe Evleri sakinleri Yatağan/Deştin’deki “Çimento fabrikasına karşı mücadele” kadar önemli bir mücadele veriyor. Dünkü yazımda da vurguladığım gibi, önceki gün Menteşe Evleri semtinde “isyan”, özellikle çocukların isyanı vardı. İsyanın fotoğrafları iki gündür sosyal medyada paylaşılıyor. Onlardan birini de önceki gün ben paylaştım ve altına şöyle yazdım: “Osman Gürün bu çocuklara sözün var mı? Onların sana tek sözü var; - Sen hiç çocuk oldun mu? Onlar seni hiç unutmayacaklar...” xx xx xx Yılmaz Büyükerşen 1999 yerel seçimlerinden beri neredeyse 25 yıldır Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Osman Gürün’de son 10 yılı Büyükşehir olmak üzere Muğla Belediye Başkanıdır. Her ikisi de partileri tarafından aday gösterilmedi. Gerçi Başkan Gürün “Aday değilim” dedi, ama aday gösterilse “Hayır” demezdi! Eskişehir’de Büyükşehre Büyükerşen’in bir kere daha aday gösterilmemesine tepki gösterenler var. Muğla da ise benzer bir tepki göremedik. Ardından hayır hasenat, bayram yapacak olanlar bulunmakta. Elbette tepki gösterenler de var ve kendisinin kent suçlarına giderayak yenilerini eklemesine tepkiler gösteriyorlar... Nitekim önceki akşam yaptığım paylaşımın altına Menteşe Camikebir Mahallesi Muhtar adayı Ömür Zehir “100. Yıl Anıtı yaptı bide.. Saatlerce baktım bir anlam çıkaramadım yapıttan?Birde oraya birkaç milyon para harcanmış? Diyecek çok şey var, neyse gidiyor şükür.??” diye yazmış. Muğlalı böyledir. Kimsenin olumsuzluğunu yüzüne vurmaz. Bir sabreder, bir de şükreder... ... de nereye kadar? Ki Hasan Rahmi Dural da konu ile ilgili paylaşımlardan birinin altına “Taksim de Topçu Kışlasına AVM yapmaya kalkışan AKP Hükümeti ile Menteşe Kent Park içine deprem toplanma alanı ve çocuk oyun bahçesine market dikmeye çalışan CHP Belediyesi arasında ne fark vardır?” diye yazmış... xx xx xx Evet önceki gün Menteşe Kent Konseyi tarafından Menteşe Evleri semtinde karartılmaya başlanan yeşil alan içinde bulunan amfi tiyatroda çoğu çocuk kent sakinlerinin katıldığı bir forum yapıldı. Açış konuşmasını Menteşe Kent Konseyi Başkanı Nuran Aldan’ın yaptığı forumda Büyükşehir Belediyesi’ne ve ilgililere ulaştırılmak üzere semt sakinleri tarafından tepkiler, öneriler ortaya kondu. Son birkaç gündür “ çevre cinayeti mahallinde” nöbet tuttukları görülen ve forum günü alanda “cinayeti kabul ettirmeye çalışan” bildiri dağıtan zabıta görevlilerinin dışında Büyükşehir Belediyesi’nden katılım sağlayan bir “gözlemci” bile olmaması dikkati çekti. Vatandaş Ahmet “Ahmet Tan Karaosmanoğlu” tarafından sosyal medya üzerinden foruma davet edilen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de davete icabet etmemişti... Yani Osman Gürün bir bakıma semt sakinlerine ve foruma katılanlara “Siz kimsiniz?” diyor... Aday olsa böyle yapar mıydı, derseniz yapardı. Bugüne kadar az mı yaptı... Ne zaman seçmeni dikkate aldılar, halkı dinlediler... xx xx xx Forumdan sonra semt sakinleri “Biz semt sakinleri olarak 1 haftadır bu akıl, mantık dışı uygulamaya karşı çıkıyor, sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Buna karşın Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün halkın sesine kulağını tıkadığı gibi elindeki kamu gücünü kullanarak bize karşı yoğun bir propaganda yürütmektedir. Bu süreçte basının, TMMOB, Mimarlar Odası Muğla Şubesi, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası gibi sivil toplum kuruluşlarının işlenmekte olan bu ağır ‘Kent Suçu’ karşısındaki derin sessizliği halka karşı büyük bir karartma uygulandığını düşündürmektedir.” diye serzenişte bulundular. Haksız değiller... Sadece sayılanlar da değil, AK Parti, MHP ve İYİ Parti gibi sözüm ona Muğla’daki muhalefet partileri de ortada yok... Elbette Osman Gürün hem çalar hem oynar... Ama Emile Zola’nın dediği gibi, “Gerçeği yerin altına gömseniz bile, o bir gün büyüyerek patlayacak ve herşeyi yok edecektir”... xx xx xx Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nun söz alarak referandum yapılmasını istediği, böyle bir referandum ve sonucunun açılmış olan davada mahkemeyi etkileyecek nitelikte olacağına dikkat çektiği forumun ardından Menteşe Kent Konseyi tarafından bir yazılı basın açıklaması yapıldı. Taammüden çevre cinayetinin hikayesine de yer verilen ve “... inşaat alanında Menteşe Kent Konseyi’nin çağrısıyla 07.01.2024 Pazar günü basın açıklaması yapılmış ve apartmanlarda imza kampanyası başlatılmış ve halk, konunun tartışılması için düzenlenecek foruma davet edilmişti.” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “14 Ocak Pazar günü yapılan foruma davet edilmesine rağmen belediye yetkililerinin katılmadığı görülürken, halk imza kampanyasının yaygınlaştırılması ve büyükşehir belediyesine teslim edilmesi, referandum yapılarak halkın talebinin değerlendirilmesi vb. eylemlilik süreci ile faaliyeti durdurma kararlılığını ifade etti. Ardından forum katılımcıları ile inşaat alanının önüne sloganlarla yürüyüşe geçildi. ‘Parkıma Dokunma’ sloganları ile çocuklar yürüyüşün en ön saflarında yer aldı. Tepkilerin yükselmesine rağmen forum sonrasında da inşaat faaliyetinin sürdüğünü ve park alanının dokusunun bozulmaya devam edildiğini de üzüntüyle izledik. Kent hakkımızı kullanarak yasa ve yönetmeliklerin bize yüklediği ‘kentin hakkını ve hemşehrilerimizin hukukunu’ koruma sorumluluğumuz gereğince tüm hemşehrilerimizle birlikte, dayanışmayla kent için mücadele etmeye devam edeceğiz. Kent Parka sahip çıkacağız. Menteşe Kent Konseyi” xx xx xx Bu arada sosyal medyada konuya ilişkin tepkiler ve tartışmalarda artarak sürüyor. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili adaylarından Mehmet Yapıcı şöyle yazdı: “Ah be canım kardeşim, madem parkı yandaş müteahhidine ve zincir markete peşkeş çekecektin, bari estetik bir tasarımla halkın karşısına çıksaydın. Topçu Kışlası bile senin prefabrik mermer fabrikası kılıklı marketinden daha estetiktir. Saraydaki padişah halka rağmen onu yapmaya çekinmişti, senin giderayak bu telaşını anlamak zor olmasa gerek.” Çok güldüm. Vatandaş Ahmet de kendisine “Adam seviyor Estetiksizliği. Uğur Mumcu Bulvarındaki Müzeye bakın, Eski Garaj yerine bakın, Yeni Garaj’a bakın... vb. İnsanların estetik anlayışları ruhlarının dışa yansımasıdır.” diye karşılık vermiş. xx xx xx En beğendiğim paylaşım Hasan Rahmi Dural’ın paylaşımı oldu. O da “Belli ki gezi eylemlerinden sadece malûm muktedirler değil yerel muktedirler de ders almamış. O zaman devam direnmeye. Nasıl olsa karşımızdakilerin siyasi adresleri önemli değil.” diye yazmış. Beni gerçekten bir gülmek aldı. Bizim Vatandaş Ahmet de forumdan sonra önceki davetine icabet etmeyen Osman Gürün’e cinayet aleti iş makinesi seyreden çocukların fotoğrafı ve “Sayın Osman Gürün’e çağrımdır.” başlığı ile şu çağrıyı yaptı: “Bu çocukların parkına elini uzatma. Yaptığın yanlıştan ivedi olarak dön. Bu çocuklar adına biz ebeveynler çocuklarımızın hakkını korumaya ve almaya And içtik. Menteşe Kooperatifleri yaşayanları adına Vatandaş Ahmet Tan Karaosmanoğlu” Galiba Vatandaş Ahmet, bu çağrısını o fotoğrafın üzerine yapıştırıp gazetelere de ilan verecekmiş. Yapar mı yapar... xx xx xx Bir çağrı da Mehmet Yapıcı yapmış. Yazımı Yapıcı’nın çağrısı ile noktalayalım: “Muğla'da son yaşanan park içine yapılan avm skandalından sonra, kalbi CHP için çarpan dostlarıma, büyüklerime, küçüklerime açık çağrımdır; ‘Bu seçim, o seçim değil. Lütfen oyları bölmeyin.’ Ve halkçı belediyecilikten yana olan sosyalist adayın önünü açın. Aksi halde AKP'ye geçen belediyelerin hesabını vermek zorunda kalırsınız.” ------------------------ GÜNÜN SÖZÜ: Biz her şeye muhalefet etmiyoruz. Siz her şeyi elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz. -- Mehmet Yapıcı